Jak czyścić srebra i platery

Zanieczyszczenie środowiska wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale również na stan wyrobów srebrnych i platerowanych, które czernieją pod wpływem dwutlenku siarki obecnego w powietrzu. Jeszcze dwieście lat temu, gdy zanieczyszczenie powietrza było stosunkowo niewielkie, proces czernienia srebra nie występował! Dziś jednak srebro i przedmioty posrebrzane czernieją. Jest to proces stopniowy. Najpierw srebrna powłoka pokrywa się specyficzną naleciałością, która zmienia kolor od jasno żółtego, przez rudy, niebieski, fioletowy, aż po brąz i czerń. Kolor zależy od stopu srebra, stopnia zanieczyszczenia atmosfery i upływu czasu.
Jak czyścić przedmioty srebrne by odzyskały swój dawny błyszczący wygląd? Istnieje szereg domowych sposobów czyszczenia sreber i platerów. Do najpopularniejszych należy czyszczenie w roztworze soli. Ma ono tę zaletę, że nie niszczy przedmiotu, często jednak nie daje 100% rezultatu. Dlatego najskuteczniejszym sposobem jest połączenie tej metody z czyszczeniem mechanicznym za pomocą miękkiej bawełnianej szmatki zamoczonej w tzw. mleczku do czyszczenia sreber (np. popularne mleczko Kiwi lub Starwax).

Poniżej krótka prezentacja tzw. domowych metod czyszczenia sreber i platerów:

1. Czyszczenie w roztworze soli: Do szklanego, odpowiednio głębokiego naczynia wkładamy folię aluminiową, którą wyściełamy jego spód. Następnie wlewamy wrzącą wodę i wsypujemy sól kuchenną w proporcji 3 łyżeczki na 0.5 litra wody. Wkładamy umyty uprzednio w ciepłej wodzie z mydłem srebrny przedmiot. W zależności od stopnia sczernienia czas moczenia w roztworze soli powinien trwać od kilkudziesięciu sekund nawet do kilku godzin. W przypadku dłuższego moczenia naczynie podgrzewamy, by temperatura wody nie spadała poniżej 40 stopni Celsjusza. Detale przedmiotu można doczyścić miękką szmatką nasączoną specjalnym mleczkiem do metali szlachetnych.

2. Czyszczenie w roztworze sody i octu: Zamiast roztworu solnego do czyszczenia sreber można zastosować roztwór sody i octu (1 łyżka na 1 litr wody), zanurzenie powinno trwać ok. 15 minut, następnie przedmiot należy obmyć wodą.

3. Czyszczenie na sucho – popiołem: Srebra można także czyścić papką popiołu papierosowego i wody albo soku z cytryny, którą nakładamy na bawełnianą szmatkę. Po zakończeniu czyszczenia przedmiot należy obmyć wodą.

4. Czyszczenie na sucho – pastą do zębów: Chociaż czyszczenie pastą do zębów sreber jest dość popularnym sposobem, należy pamiętać, że pasta może zawierać mikrogranulki, które niszczą srebrzoną powłokę.

Większość przedmiotów uchodzących za srebrne jest wykonana z plateru, czyli miedzi, mosiądzu lub innego stopu metali, którą pokryto cieniutką warstwą srebra. Dlatego nie wolno takich przedmiotów czyścić środkami zawierającymi substancje ścierające. Łatwo bowiem można je zarysować i trwale uszkodzić. Kiedy już nasze sztućce, dzbanki, czy tace wyczyścimy powinnismy zabezpieczyć przed dalszym działaniem powietrza. Możemy je umieścić w szczelnie zamykanej serwantce lub zawinąć w czarną bibułkę, następnie w folię aluminiową i w ten sposób zabezpieczone schować w zamknięciu.

KW

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s