Wystawa: zatrzymana historia Warszawy okiem obiektywu

Stowarzyszenie Nasz Norblin realizuje kolejny projekt edukacyjny dla młodzieży. Celem projektu „Zatrzymana historia Warszawy – okiem obiektywu” jest edukacja fotograficzna i historyczna warszawskich gimnazjalistów. Realizujemy cykl warsztatów – od fotografii analogowej do obsługi programu komputerowego – które mają zaprezentować uczestnikom praktyczne metody pracy z fotografią. Poprzez zdjęcia chcemy zwrócić uwagę młodzieży na zmieniającą się Warszawę (od przedwojennej do współczesnej).

W ramach projektu każdy z uczestników zrealizuje cykl tematyczny lub kompozycyjny zdjęć, którego celem będzie ukazanie ciągłości pomiędzy współczesnością, a tradycją i historią miasta. Pierwsza fotografia będzie wylosowanym zdjęciem przedwojennej Warszawy podczas spaceru „Paryż Wschodu”. Druga – będzie fotografią wykonaną metodą analogową przez uczestnika, nawiązującą do przedwojennej Warszawy. Trzecia – fotografią cyfrową opowiadającą o współczesnej Warszawie. Dzięki stworzeniu cyklu fotografii młodzi nauczą się myśleć konceptualnie, tworzyć narrację fotograficzną. Podczas trwania projektu chcemy przekazać młodzieży profesjonalną wiedzę i umiejętności z zakresu obsługi aparatu, tworzenia kompozycji i kadrowania, a także obsługi profesjonalnego programu do edycji zdjęć Adobe Photoshop.

Projekt jest dofinansowany ze środków miasta stołecznego Warszawy.
 
 
 
 
 
 
Biuro Edukacji m.st. Warszawy

II. Etapy projektu

Projekt składa się z warsztatów edukacyjnych oraz wystawy prac gimnazjalistów:

1. „Analogiem też działa!” – warsztat fotografii analogowej

Zajęcia edukacyjno-warsztatowe mające na celu kompleksową edukację teoretyczną i praktyczną młodzieży w zakresie fotografii analogowej. Młodzi zapoznają się z mechanizmem powstawania fotografii poprzez naświetlenie filmu. Dowiedzą się do czego służy przesłona, migawka, a od czego zależy czas naświetlania. Zostaną wprowadzeni w technikę fotografii analogowej, a wraz z nią w historię fotografii.

Warsztaty prowadzi fotograf Jerzy Mąkowski.

2. Spacer varsavianistyczny „Paryż Wschodu”, śladami przedwojennej Warszawy

Spacer varsavianistyczny będzie miał na celu przekazanie uczestnikom projektu wiedzy o ich mieście, jego historii i architekturze. Uczestnicy spaceru będą mogli skonfrontować dzisiejszą przestrzeń miasta z wybranymi zdjęciami przedwojennej Warszawy. Odnaleźć elementy, które istnieją w niezmienionej lub zmienionej formie do współczesności oraz takie, które bezpowrotnie zniknęły z mapy Warszawy. Narzędziem posłużą oczywiście stare, przedwojenne fotografie.
Spacer prowadzi etnolog Krzysztof Wittels.

3. Poszukiwanie tradycji i ciągłości – ćwiczenia praktyczne

Podczas spaceru uczestnicy stworzą swoje własne zdjęcia aparatem analogowym. Będą one nawiązywały do historii przedwojennej Warszawy. Każdy z uczestników będzie mógł zrobić 12 fotografii analogowych, z których wybierze najlepszą.

4. Warsztat „Magia ciemni”

Uczestnicy wraz z zawodowym fotografem spotkają się w ciemni. Pod okiem instruktora wywołają filmy, które zostały naświetlone podczas spaceru varsavianistycznego. Będą mogli zobaczyć, doświadczyć całego procesu – od wywołania filmu, po naświetlenie papieru fotograficznego, wywołanie i utrwalenie otrzymanego obrazu. Po zapoznaniu się z procesem wywoływania zdjęć, każdy z uczestników sam wywoła minimum jedno zdjęcie.

Warsztaty prowadzi Jerzy Mąkowski.

5. Współczesna Warszawa – warsztat fotografii cyfrowej

Gimnazjaliści poznają zakres możliwości fotografii cyfrowej, jakie przyniosła ona zmiany w patrzeniu na medium fotografii, a także podniosą swoje umiejętności w zakresie kadrowania, kompozycji. Młodzież wykona zdjęcia (techniką cyfrową) współczesnej Warszawy nawiązujące do wcześniejszych dwóch ich fotografii (wylosowanej i wywołanej z ciemni). Otrzymają spójny cykl fotografii, który zarazem będzie poprzez zastosowane techniki opowiadał o rozwoju fotografii, a obrazem o przemianach Warszawy.

6. „Zmień to w Photoshopie” – warsztaty edycji zdjęć w programie komputerowym

Praktyczne zajęcia z stosowania programu Adobe Photoshop do edycji zdjęć. Młodzi poznają takie narzędzia programu jak: kadrowanie, pędzelkowanie, zmiana formatu, ustawienie jasności i kontrastu zdjęcia, nakładanie się warstw, wyodrębnianie elementów. Młodzi będą mogli pracować na trzech swoich fotografiach, (fotografia przedwojenna oraz analogowa zostanie zeskanowana) aby stworzyć interesujący z nich kolaż.

7. Wystawa

Projekt zakończy się wystawą prac młodzieży. Każdy zaprezentuje swój tryptyk zdjęć o Warszawie oraz kolaż na ich podstawie. Pierwsze wystawy odbędą się w szkołach, a potem wspólna, dla szerszej publiczności, w Domu Kultury Śródmieście. Po zakończeniu wystawy młodzi dostaną swoje zdjęcia na pamiątkę.

Dokumentacja projektu
Fotogaleria prac uczestników
Finansowanie i partnerzy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s