Stefan Norblin (1892-1952) – artysta wszechstronny

W dniu 2 wrześńia 2011 r. o godz. 18.00 w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli zostanie uroczyście otwarta wystawa poświęcona twórczości Stefana Norblina. Norblin był w Polsce przed II wojną św. malarzem niezwykle popularnym, znanym głównie jako portrecista ówczesnego establiszmentu politycznego i wojskowego, przedstawicieli arystokracji i burżuazji oraz wybitnych artystów. Realizował się także w innych dziedzinach twórczości. Tworzył wspaniałe ilustracje książkowe, plakaty, scenografie, grafikę reklamową, projektował modę. W wieku 23 lat otrzymał I nagrodę w konkursie na pieczęć Warszawy – jego secesyjna syrenka jest do dziś najpiękniejszą wariacją na temat herbu i symbolu stolicy. Jego talent niespodziewanie rozkwitł w Indiach, gdzie Norblin przebywał po  upadku II RP i gdzie ozdobił freskami i wielkimi płótnami kilka nowoczesnych rezydencji (m.in. pałac Umaid Bhawan w Jodhpurze, gdzie zaprojektował także wnętrza i meble).

Warto zobaczyć wystawę nie tylko dlatego, że jest to pierwsza ekspozycja w powojennej Polsce pokazująca dorobek artysty. Jej realizatorzy zadbali, aby pokazać wszechstronność Stefana Norblina, sięgając do jego twórczości w okresie polskim, indyjskim (obrazy i projekty wnętrz z Indii wypożyczone przez maharadżę Jodhpuru Gaja Singha II) i amerykańskim.

Norblin wraz żoną – z wybitną aktorką – Leną Żelichowską stanowili barwną parę życia artystycznego przedwojennej Warszawy. Stefan Norblin, a ściślej Juliusz Stefan Norblin, był synem Stanisława Ignacego Norblina (1859-1920), dyrektora spółki akcyjnej Norblin, B-cia Buch i T. Werner (którego wujem był Wincenty Konstanty Norblin (1805-1872).

Na otwarciu wystawy ma być obecny Andrzej Norblin, syn nieżyjącego artysty. Część zgromadzonych na wystawie pochodzi ze zbiorów rodzinnych. Wystawa potrwa miesiąc i będzie to jedyna okazja do obejrzenia jej w Polsce. Pod koniec roku zawita do New Delhi i Bombaju. Uzupełnieniem ekspozycji w siedzibie muzeum jest WYSTAWA PLENEROWA dotycząca twórczości Stefana Norblina w Indiach. Na wielkoformatowych wydrukach zaprezentowane zostały najważniejsze realizacje artysty w pałacach indyjskich maharadżów.

Więcej informacji o wystawie >

Dokumentalny film o artyście (w odcinkach) >

Reklamy